Teistmoodi IT

Minu arvates üks kõige uudsem ja kõige rohkem asju võimaldavam tugilahendus inimestele, kellel muidu on raskusi tavalise klaviatuuri kasutamisega, teksti lugemisega, nägemisega jne, on Apple accessibility. Tooksin kohe ka näite Apple nutikella ja iOS operatsioonisüsteemi näol kuna olen mõlemat ise ka kasutanud. Accessibility on jaotatud erinevatesse osadesse mida saab telefoni seadetes sisse lülitada vastavalt vajadusele. Menüü lahti tehes jääb esimese valikuna silma Voice Over mis sisse lülitades loeb ette kõik mida telefoni ekraanil puudutatakse, näiteks mõne sõnumi rakenduse avamisel on võimalik kõik kirjad koos sellega kes saatis, mis kell saatis ette lugeda. Samuti on võimalik muuta lugeja kiirust, hääldust ja telefoni isegi erinevaid keeli tuvastama panna. Lisaks on ka veel eraldi funktsioon ainult kindlate asjade ette lugemiseks mis aitaks väga inimesi kellel on lugemise või keskendumisega raskusi.

Järgmise võimalusena tuleb vastu Zoom funktsioon mis lisaks sellele, et fonti on võimalik muuta suuremaks saab Zoom funktsiooni rakendada ka ekraani erinevatesse osadesse või tervele ekraanile suurendades sisu veel enamgi. Olemas on ka luubi funktsioon milleks kasutatakse telefoni kaamerat, et kuvada suurendatud vaadet sellest millele kaamera on suunatud. Värvipimedatel on võimalik luua endale sobiv värvifilter mida ekraanil rakendada. Sellele järgneb kohe Reach funktsioon mis teeb telefoni ekraani ühe nupu vajutusega väiksemaks tehes ühest nurgast teise ulatamise vägagi lihtsaks. Teine võimalus on ka Voice Control sisse lülitada mis öeldes "Show grid" kuvab ekraanile nummerdatud ruudustiku ja järgmiseks saab anda  käskluse millise ruudu peale tuleks vajutada, samuti saab öelda eraldi "Show numbers" mis lisab iga nupu juurde eraldi numbri mida on samuti võimalik eraldi välja kutsuda, töötavad ka "Open", "Scroll up/down" ja "Volume up/down" käsud. Telefoni saab ühildada ka paljude kuulmisaparaatidega, ning tänu sellele on võimalik mõlema kõrva aparaati lihtsasti läbi telefoni reguleerida ümbritsevaga sobivaks. Lisaks nendele võimalustele on ka palju väiksemaid funktsioone mis aitavad kaasa sellele, et kõik saaksid seadet probleemivabalt kasutada.

Applei nutikella kõige uuema versiooni abil mis avalikustati 2020. aasta 15. septembril on võimaik mõõta vere hapniku taset vaid sekunditega olenemata kohast kus viibid, samuti kell mõõdab pidevalt mürataset ja hoiatab kui müratase on liiga kõrge ning on kahjulik kuulmisele. Voice Over võimalus on ka Apple nutikellal mis töötab täpselt sama moodi, samuti kui telefonil või kellal on sisse lülitatud Maps rakendus siis kell annab enne pööramist vibreerimisega märku, et kohe tuleks suunda muuta.

viited: 

https://joeclark.org/book/sashay/serialization/Chapter03.html

https://www.apple.com/accessibility/

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

Arendus- ja ärimudelid

Arvutid ja paragrahvid IIː litsentsid ja autoriõigus